Συμμετοχή στο έργο ERASMUS+KA3: «Reflecting 4 Change»

Την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2020 ανακοινώθηκαν από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ)
του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων τα σχολεία που θα συμμετέχουν στο έργο ERASMUS+, KA3:
Reflecting 4 Change (R4C). Ανάμεσα στα σχολεία αυτά είναι και το 2ο ΓΕΛ Γέρακα.
Από την Ελλάδα θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα 5 Νηπιαγωγεία, 29 Δημοτικά, 20 Γυμνάσια και 27 Λύκεια .
Δείτε αναλυτικά τα σχολεία στην ανακοίνωση του Ι.Ε.Π..

Το έργο ERASMUS+KA3 «Reflecting 4 Change» στο οποίο Ι.Ε.Π. συμμετέχει ως εταίρος αποτελεί
συνέχεια του έργου «Open Schools for Open Societies-OSOS».

Στόχος του είναι η προώθηση της χρήσης εργαλείων αναστοχασμού (self-reflection)
για την υποστήριξη της καινοτομίας στα σχολεία.
Δίνει ένα πλαισίο υποστήριξης και ένα σύνολο προτάσεων στα σχολεία που επιδιώκουν
να εισαγάγουν έναν τύπο ολιστικής αλλαγής που θα φέρει τη βιώσιμη καινοτομία,
και την επίτευξη βελτιωμένων μαθησιακών αποτελεσμάτων.
Επίσης θα ενθαρρύνει εκπαιδευτικούς και μαθητές να μοιράζονται και να εφαρμόζουν καινοτόμες πρακτικές.
Εκτός από τη χρήση των ΤΠΕ από το σχολείο, θα επιχειρούνται ανοίγματα προς την τοπική κοινωνία.
Υποστηρίζεται από φορείς στην Ελλάδα, την Πορτογαλία και την Ιταλία.
Συνολικά θα συμμετέχουν 300 σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης,
με 1.500 εκπαιδευτικούς και 15.000 μαθητές, τόσο σε αστικές όσο και σε αγροτικές περιοχές.

Δείτε το δελτίο τύπου του Ι.Ε.Π.
Δείτε περισσότερα για το έργο στο https://reflecting4change.eu/