Επίσκεψη της ομάδας MUN στην πρεσβεία της Ινδονησίας

Την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020 η ομάδας MUN του σχλείου μας επισκέφθηκε την πρεσβεία της Ινδονησίας .

Η επίσκεψη αυτή έγινε για να προετοιματούν για το 10ο PSMUN, που διοργανώνεται από το Platon IB World School στην Αθήνα από την Παρασκευή 6 Μαρτίου έως Κυριακή 8 Μαρτίου 2020.

Οι μαθητές και μαθήτριες προσομοιώσουν το ρόλο των εκπροσώπων της Δημοκρατίας της Ινδονησίας σε μια διάσκεψη Μοντέλου των Ηνωμένων Εθνών, η οποία αποτελεί προσομοίωση του έργου των Ηνωμένων Εθνών και οι συμμετέχοντες εκπροσωπούν μια χώρα σε διάφορα φόρα των Ηνωμένων Εθνών, όπως η Γενική Συνέλευση και οι επιτροπές της , το Οικονομικό και Κοινωνικό Συμβούλιο και άλλα.

Πρόκειται για μια ευκαιρία για τους μαθητές να αντιμετωπίσουν τα παγκόσμια ζητήματα,
που συχνά δεν προβάλλονται από τα κύρια μέσα ενημέρωσης
και να κατανοήσουν καλύτερα τη λειτουργία της διεθνούς διπλωματίας,
βελτιώνοντας παράλληλα τις ρητορικές δεξιότητές τους.
Η επίσημη και εργασιακή γλώσσα του συνεδρίου είναι η αγγλική.

Κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους, οι μαθητές μας έχουν διερευνήσει τη χώρα. Με την ενημέρωση  από τους εκπροσώπους της πρεσβείας για τα παγκόσμια θέματα, οι μαθητές μας είχαν καλύτερη κατανόηση των πολιτών και των πολιτικών της Ινδονησίας στα Ηνωμένα Έθνη για να μπορεέσουν να είναι επιτυχημένοι εκπρόσωποι της χώρας.

Ευχαριστούμε πολύ την πρεσβεία της Ινδονησίας για τη φιλοξενία και την ενημέρωση.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι κα. Βάσω Ταούζη και κα. Μαρία Τσιαπράζη.