Εκπαιδευτική εκδρομή σε Γενεύη - CERN

Το σχολείο μας από 14/11/2018 - 18/11/2018 πραγματοποιήσε εκπαιδευτική επίσκεψη στο CERN, που βρίσκεται δυτικά της Γενεύης, στα σύνορα Ελβετίας και Γαλλίας.

To CERN διατηρώντας τη σύντμηση (ακρωνύμιο) της αρχικής ονομασίας του Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, είναι το μεγαλύτερο σε έκταση (πειραματικό) κέντρο πυρηνικών ερευνών, και ειδικότερα επί της σωματιδιακής φυσικής, στον κόσμο. Βρίσκεται δυτικά της Γενεύης, στα σύνορα Ελβετίας και Γαλλίας. Ιδρύθηκε το 1954 από δώδεκα ευρωπαϊκές χώρες και σήμερα αριθμεί 22 κράτη-μέλη, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, η οποία είναι και ιδρυτικό μέλος.

Μέσα στους στόχους του ήταν :
η προώθηση της γνώσης για τον κόσμο γύρω μας π.χ. τα μυστικά του Big Bang ...
πώς ήταν η ύλη στα πρώτα λεπτά της ύπαρξης του Σύμπαντος,
η ανάπτυξη νέων τεχνολογιών για επιταχυντές και ανιχνευτές,
η σκοτεινή ύλη και ενέργεια,
η πληροφορική- το Web και το GRID,
η ιατρική διάγνωση και θεραπεία,
η εκπαίδευση και κατάρτιση επιστημόνων και μηχανικών του αύριο.

Υπάρχουν περίπου 200 Έλληνες - διαφόρων βαθμίδων συμπεριλαμβανομένων και αρκετών φοιτητών που έρχονται για να κάνουν την εκπαίδευσή/πρακτική τους - ενώ ίδιος είναι και ο αριθμός Ελλήνων ερευνητών από 9 πανεπιστήμια και ερευνητικά ιδρύματα Ευρώπης και ΗΠΑ, που χρησιμοποιεί το CERN και τα δεδομένα που προκύπτουν από τις έρευνές του. Κανένας ίσως δε μπορούσε να φανταστεί ότι η έρευνα στη φυσική των σωματιδίων θα οδηγούσε σ' ένα σύστημα επικοινωνίας το οποίο θα επέτρεπε στον καθένα μας να έχουμε τη μεγαλύτερη δυνατή πρόσβαση στην παγκόσμια γνώση και την πληροφορία μέσω ενός υπολογιστή.

Σήμερα, το πιο δημοφιλές σύστημα είναι ο Παγκόσμιος Ιστός (WWW) που ξεκίνησε στο CERN, το Μάρτιο του 1989. Η ιστορία του WEB είναι ένα παράδειγμα για το ρόλο που παίζει το CERN στην ανώτατη τεχνική εκπαίδευση. Μια πλήρης σειρά εκπαιδευτικών προγραμμάτων και υποτροφιών προσελκύει στο Εργαστήριο πολλούς ταλαντούχους νέους επιστήμονες και μηχανικούς σε ένα πολυεθνικό περιβάλλον υψηλής τεχνολογίας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης ακολουθήσαμε το πρόγραμμα του κέντρου που απευθύνεται σε μαθητές Λυκείων. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε τον επιταχυντή αδρονίων LHC. Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής εκδομής επισκεφθήκαμε ακόμη και κοντινές περιοχές περιβαλλοντικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος.

1η ημέρα :
Βέρνη πρωτεύουσα της Ελβετίας
Περιήγηση στα σημαντικότερα αξιοθέατα όπως το κοινοβούλιο, τον πύργο του Κλούβιου,
την εκκλησιά του Αγ. Πνεύματος, τον Πύργο του Ρολογιού.

2η ημέρα :
Ερευνητικό κέντρο CERN.
Παρακολούθηση εκπαιδευτικού πρόγραμματος, γεύμα στο εστιατόριο του ερευνητικού κέντρου και επίσκεψη στον επιταχυντή.
Ξενάγηση στην Γενεύη, την πόλη της Διεθνούς διπλωματίας που απλώνεται στις όχθες της λίμνης Λεμάν,
στο σημείο που ξεκινά ο Ροδανός ποταμός το ταξίδι του στην Γαλλία.
Περιήγη σε Μέγαρα των Διεθνών οργανισμών όπως του ΟΗΕ, Ερυθρού Σταυρού, τηλεπικοινωνιών.
Annecy Γαλλίας

3η ημέρα :
Λωζάνη
Ολυμπιακό Μουσείο, οι υπέροχες αποβάθρες με τα πολυτελή καταλύματα
ξενοδοχείο Bon Rivage όπου υπογράφηκε η συνθήκη της Λωζάνης
Μοντρέ. Μεσαιωνικό κάστρο Σιγιόν, στο ανατολικό άκρο της λίμνης από τον 11ο αιώνα.
Λουτρόπολη Εβιάν.

4η ημέρα :
Λουκέρνη, χτισμένη στο σημείο συνάντησης του ποταμού Ροίς και της Λίμνης των τεσσάρων Καντονιών.
Γέφυρα Σαπέλ, την παλιά πόλη, το Δημαρχείο, το παρεκκλήσι Σεν-Πιερ

Τους μαθητές συνόδευσαν οι κα Ευαγγελία Γεωργάκη, κα Ελένη Κοτσοβού, κ. Θανάσης Δελής και κα Σοφία Πέτροβα.

Ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες τους :
κα Ευαγγελία Γεωργάκη,
κα Σοφία Πέτροβα,