Δεύτερη θέση στον Εθνικό Τελικό του Young Business Talents 2017-2018

Την Παρασκευή 13 Απριλίου 2018 ολοκληρώθηκε ο Εθνικός ΤΕΛΙΚΟΣ του YOUNG BUSINESS TALENTS,
στις εγκαταστάσεις του Αμερικάνικου Κολλεγίου στην Αγία Παρασκευή.

Το Young Business Talents είναι ένας διαγωνισμός με Επιχειρηματικό Προσομοιωτή (business simulator)
για μαθητές Λυκείων (Γενικών και ΕΠΑΛ) 15-22 ετών, που του επιτρέπει να εξασκηθούν στη λήψη όλων
των αποφάσεων που λαμβάνονται μέσα σε μια εταιρεία, την εταιρεία της ομάδας τους.
Μπορούν να συμμετάσχουν πανελλαδικά σε έναν περιφερειακό και εθνικό διαγωνισμό στο Διαδίκτυο,
που αποτελεί ένα συναρπαστικό κίνητρο με τη χρήση του προσομοιωτή.

Αυτός που συμμετέχει στο διαγωνισμό :
- μπορεί να ζήσει την ίδια εμπειρία με αυτήν της πραγματικής διοίκησης μιας εταιρείας,
- έχει στη διάθεσή του ένα εργαστήριο για να βιώσει τον επιχειρηματικό κόσμο,
- συλλέγει στοιχεία που θα τον βοηθήσουν να αποφασίσει τι θα κάνει στο μέλλον του,
- αναπτύσσει δεξιότητες,
- καταλαβαίνει τη θεωρία και ό,τι μπορεί να τον ρωτήσουν σε ένα διαγώνισμα,
- και παίρνει δίπλωμα και Βραβεία.

Αυτό που χρειάζεται να κάνει είναι ότι κάνουν οι υπεύθυνοι διοίκησης των εταιρειών:
Ανάλυση, Προγραμματισμό και Έλεγχο,
με χρήση ενός έξυπνου εργαλείου όπως ο προσομοιωτής επιχειρήσεων.
Το ουσιαστικό είναι η διαμόρφωση επιχειρησιακών σχεδίων από ένα σύνολο αποφάσεων.
Οι αποφάσεις αυτές εισάγονται στον προσομοιωτή. Το Young Business Talents επιτρέπει να προσομοιώσει
με ακρίβεια ό,τι συμβαίνει στον κόσμο των επιχειρήσεων. Αναπαράγει τον πρακτικό κύκλο εκμάθησης:
Ιστορικό - Συμπεριφορά - Συνέπεια,
απαραίτητο για τον εμπλουτισμό της θεωρίας με την εμπειρία και μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο Βιογραφικό των συμμετεχόντων.

Όλο το παιχνίδι των επιχειρήσεων πραγματοποιείται στο Διαδίκτυο εκτός από τον Εθνικό Τελικό .
Δημιουργείται η "διευθυντική ομάδα" από 3 ή 4 άτομα του σχολείου και επιλέγεται το όνομα της εταιρείας .
Κάθε μέλος της ομάδας πρέπει να εγγραφεί ξεχωριστά, ως κοινό παρανομαστή έχει όμως το ίδιο όνομα εταιρείας.
Γίνεται παράδοση της εταιρείας στην αντίστοιχη διευθυντική ομάδα
Κάθε προσομοίωση αποτελείται από 4-5 εταιρείες (ομάδες). Η εταιρεία έχει να ανταγωνιστεί άλλες 3-4 εταιρείες.
Κάθε εταιρεία έχει έναν κωδικό για να μπορεί να χρησιμοποιεί τον προσομοιωτή MMT.
Προετοιμάζεται ένα σχέδιο που εισάγεται στον προσομοιωτή που δίνει κάποια αποτελέσματα.
Η εταιρεία βαθμολογείται ανάλογα με τη θέση της σε σχέση με τις 5 εταιρείες.

Τα παραπάνω επαναλαμβάνονται τόσες φορές, όσες υποδεικνύει το ημερολόγιο.
Με το αποτέλεσμα κάθε επιχειρησιακού σχεδίου η εταιρεία παίρνει μια βαθμολογία.
Το άθροισμα των βαθμών είναι αυτό που ορίζει τη θέση της στην περιφέρεια.
Σε κάθε αλλαγή Φάσης, οι εταιρείες κληρώνονται πάλι και ανταγωνίζονται με διαφορετικές ομάδες.
Οι καλύτερες εταιρείες της περιφερειακής φάσης, αυτές με την υψηλότερη βαθμολογία, περνούν στον Εθνικό Τελικό.

Από τις 750 ομάδες από πολλά Λύκεια όλης της χώρας που ξεκίνησαν τον Οκτώβριο,
75 Ομάδες-Εταιρείες προκρίθηκαν και διαγωνίσθηκαν στον τελικό
για 3 οικονομικά έτη στη Διοίκηση της Επιχείρησής τους .

Την ομάδα του σχολείου μας με την επωνυμία SPARTACUS την αποτελούσαν οι :
Τόλης Αγγελόπουλος, 'Αλκης Αγγελόπουλος, Πάνος Ξηροπόταμος και Δέσποινα Αγγελοπούλου,
με την καθοδήγηση του καθηγητή των οικονομικών του σχολείου μας κ. Στάθη Αδαμόπουλου.
Η ομάδα μας κέρδισε την πρώτη θέση στο όμιλο της και τη δεύτερη θέση στην συνολική κατάταξη σε όλη τη χώρα.

Το βραβείο για την 1η θέση στην 5αδα του ήταν 200 €,
ενώ το βραβείο για τη 2η θέση στην συνολική Κατάταξη σε όλη τη χώρα ήταν 400 €.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό,
μπράβο σε αυτούς που συμμετείχαν
και στον κ. Αδαμόπουλο που για τρίτη συνεχή χρονιά
στηρίζει και υποστηρίζει τη συμμετοχή μας στη διοργάνωση.

Δείτε συμμετοχή του σχολείου μας το 16-17
και το 15-16.